за Родопите и родопския диалект

Добре дошли, Гост
Потребителско име Парола: Запомни ме

Обяснение на значението на дума
(1 гледа) (1) Гост
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ТЕМА: Обяснение на значението на дума

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 7 месеца #599

  • chokmanec
  • ОФЛАЙН
  • Високопланинец
  • Мнения: 123
  • Рейтинг: 15
Гледам че за всяка дума се отваря нова тема. Хубаво ще е ако Райчо или Краси ги съберат тук. Така също ако може да преместите темата от "Предложения за сайта" за значението на една и съща родопска дума в раздел "Диалект".

Думата за която се сетих е "манаф". По точно когато четох вицовете тук се замислих над значението на тази дума. Доколкото знам по нашият край се използва за мъж със сексуални наклонности и към двата пола.
Направих справка-думата е с турски произход и означава продавач на плодове и зеленчуци или накратко зарзаватчия, което е също турска дума и е синоним на манаф.

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 7 месеца #600

  • raycho
  • ОФЛАЙН
  • Administrator
  • Мнения: 27
  • Рейтинг: 13
Въпросната тема я преместих ама други подобни не видях ако съм изпуснал нещо ми пиши

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #629

  • chokmanec
  • ОФЛАЙН
  • Високопланинец
  • Мнения: 123
  • Рейтинг: 15
Сетих се един много често употребяван израз но не знам точното значение на думата.
като пърле пред майка си.
Това пърле трябва да е малкото на някакво животно,но никога не съм се замислял

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #633

  • code681
  • ОФЛАЙН
  • Айлякчия
  • Мнения: 11
  • Рейтинг: 3
"Пърлето" си е бас бая магаре... това го ползват в Източните Родопи, знам го от баба ми Иринка /Господ да я прости/ от с. Мезек.

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #642

  • chokmanec
  • ОФЛАЙН
  • Високопланинец
  • Мнения: 123
  • Рейтинг: 15
code681 написа:
"Пърлето" си е бас бая магаре...


То хубаво, ам кажи ся като каво е "бас бая"???

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #646

  • code681
  • ОФЛАЙН
  • Айлякчия
  • Мнения: 11
  • Рейтинг: 3
Сятих са я чи шъ мъ будалкаш. Поотгльодано /изкутено/ магарче! таман зафатило инате да прудава

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #648

  • chokmanec
  • ОФЛАЙН
  • Високопланинец
  • Мнения: 123
  • Рейтинг: 15
Ам чи напишия в речника дьо....

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #654

  • superdiado
  • ОФЛАЙН
  • Високопланинец
  • Мнения: 105
  • Рейтинг: 19
"докундисвам"- обиждам, засягам Но се казва "чиляк докузда" В разговорната родопска реч понякога се чува и и докуздисани, докуздисан. Т.е. в нашия диалект,един човек, едно семейство или определена група хора, понякога внасят един или друг изговор на една и съща дума.Това го знам от лични наблюдения!

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #656

  • code681
  • ОФЛАЙН
  • Айлякчия
  • Мнения: 11
  • Рейтинг: 3
Бендиса ми каксо си я гльодам: "докундисвам"

Обяснение на значението на дума преди 16 години, 6 месеца #657

  • Rodoparion
  • ОФЛАЙН
  • Айлякчия
  • Мнения: 13
  • Рейтинг: 2
superdiado написа:
"докундисвам"- обиждам, засягам Но се казва "чиляк докузда" В разговорната родопска реч понякога се чува и и докуздисани, докуздисан. Т.е. в нашия диалект,един човек, едно семейство или определена група хора, понякога внасят един или друг изговор на една и съща дума.Това го знам от лични наблюдения!


Ам` че при нас има и друго значение.
Като те сполети едно такова рядичко и казваме, че "та е докундисало".
(с извинение нали, ама е човещинка - случва се побадноаш)
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Време за създаване на страницата: 0.10 секунди